2-28-14 Scoreboard Stockpile - News and Weather For The Quad Cities -

2-28-14 Scoreboard Stockpile

Posted: Updated:

ILLINOIS BOYS                             FEBRUARY 28

CLASS 1A

OTTAWA (MARQUETTE) REGIONAL

HENRY-SCNACHWINE       40

PUTNAM COUNTY              54

Will play Roanoke-Benson on Wednesday at Colfax (Ridgeview) (7:00).

MASON CITY (ILLINI CENTRAL) REGIONAL

ROANOKE-BENSON          52

PEORIA HEIGHTS             38

Will play Putnam County on Wednesday at Colfax (Ridgeview) (7:00).

TOULON (STARK COUNTY REGIONAL

ILLINI BLUFFS          47

BRIMFIELD               64

Will play Wethersfield on Tuesday at Brimfield (7:00).

ABINGDON (A-TOWN) REGIONAL

GALVA                   51                               

WETHERSFIELD     61

Will play Brimfield on Tuesday at Brimfield (7:00).

GALENA REGIONAL

RIVER RIDGE         50

EAST DUBUQUE     49

FINAL/OVERTIME

Will play Indian Creek on Tuesday at Hanover (Ridge Ridge) (7:00).

AMBOY REGIONAL

PAW PAW               38

INDIAN CREEK        61

Will play River Ridge on Tuesday at Hanover (Ridge Ridge) (7:00).

SOUTH BELOIT REGIONAL

DURAND       40

DAKOTA        42       

FINAL/OVERTIME

Will play Eastland on Wednesday at Hanover (Ridge Ridge) (7:00).

FORRESTON REGIONAL

EASTLAND               66

FREEPORT AQUIN    61

Will play Dakota on Wednesday at Hanover (Ridge Ridge) (7:00).

CLASS 2A

WARRENSBURG (LATHAM) REGIONAL

WARRENSBURG-LATHAM           52

DECATUR ST. THERESA              45

Will play Pittsfield on Tuesday at Macon (Meridan) (7:00).

RUSHVILLE REGIONAL

PITTSFIELD    47

ILLINI WEST  44

Will play Warrensburg (Latham) on Tuesday at Macon (Meridan) (7:00).

POPLAR GROVE (NORTH BOONE) REGIONAL

BYRON                     43

WINNEBAGO            49

Will play Immaculate Conception on Tuesday at Manlius (Bureau Valley) (7:00).

AURORA (CHRISTIAN) REGIONAL

AURORA CHRISTIAN                   57

IMMACULATE CONCEPTION       62

Will play Winnebago on Tuesday at Manlius (Bureau Valley)      (7:00).

PRINCETON REGIONAL

BUREAU VALLEY    54

SENECA                 59

Will play Newman on Wednesday at Manlius (Bureau Valley) (7:00).

MORRISON REGIONAL

FULTON        54

NEWMAN      67

Will play Seneca on Wednesday at Manlius (Bureau Valley) (7:00).

SHERRARD REGIONAL

KEWANEE               57

ROCKRIDGE            75

Will play Monmouth-Roseville on Wednesday at Stanford (Olympia) (7:00).

MACOMB REGIONAL

MACOMB                                     61

MONMOUTH-ROSEVILLE             62

FINAL/OVERTIME

Will play Rockridge on Wednesday at Stanford (Olympia) (7:00).

 

IOWA BOYS                                   FEBRUARY 28

CLASS 4A

 SUBSTATE 4 SEMIFINAL,  at Eldridge

PLEASANT VALLEY          31

NORTH SCOTT                 60

Will play Cedar Rapids Kennedy on Tuesday at Clinton (7:00).

SUBSTATE 4 SEMIFINAL,  at Cedar Rapids (Kennedy)

CEDAR RAPIDS WASHINGTON   47

CEDAR RAPIDS KENNEDY          55

Will play North Scott on Tuesday at Clinton (7:00).

SUBSTATE 5 SEMIFINAL,  at Bettendorf

WEST                     24

BETTENDORF         62

Will play Davenport Central on Tuesday at Davenport West (7:00).

SUBSTATE 5 SEMIFINAL,  at Davenport (Central)

MUSCATINE             62

CENTRAL                  68

Will play Bettendorf on Tuesday at Davenport West (7:00).

 

ILLINOIS BOYS                             FEBRUARY 28

WESTERN BIG SIX

ALLEMAN     30        UTHS            58      MOLINE                  56 

QUINCY       71        GALESBURG  68     ROCK ISLAND         64

NORTHERN BIG 12

DIXON         64        STERLING             53        STREATOR    74

GENESEO    53        LASALLE-PERU      45       OTTAWA       77

 

DEKALB      55        MORRIS                  30        YORKVILLE   64

KANELAND  57        SYCAMORE             60       ROCHELLE   50

BIG NORTHERN

BURLINGTON CENTRAL    67        MARENGO   58

RICHMOND-BURTON        76        HARVARD    35

 

ILLINOIS GIRLS                            FEBRUARY 28

STATE TOURNAMENT

CLASS 1A

STATE SEMIFINAL #1

MOWEAQUA CENTRAL A&M       38

CARROLLTON                            40

Eastland vs Moweaqua Central A&M for Consolation Championship at 12:15 PM.

STATE SEMIFINAL #2

ANNAWAN               71

EASTLAND               45

Annawan vs Carrollton for Championship at 2:00 PM.

CLASS 2A

STATE SEMIFINAL #1

TUETOPOLIS                     43

ST. THOMAS MORE            63

Immaculate Conception vs Tuetopolis for Consolation Championship at 6:30 PM.

STATE SEMIFINAL #2

IMMACULATE CONCEPTION       48

PROPHETSTOWN                       57

Prophetstown vs St. Thomas More for Championship at 8:15 PM.

 

Powered by WorldNow

805 Brady Street, Davenport, IA 52803

Telephone: 563.383.7000
Fax: 563.383.7131
Email: news@kwqc.com

Can’t find something?
Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 Young Broadcasting of Davenport, Inc. A Media General Company.